DZIENNIK: logowaniezastępstwa
Eugeniusz Horbaczewski - pilot, pułkownik
Eugeniusz Horbaczewski – pilot, pułkownik

Eugeniusz Horbaczewski urodził się 28.09.1917 roku w Kijowie. Szkołę podstawową i średnią ukończył w Brześciu nad Bugiem, gdzie mieszkali jego rodzice. Władał biegle językiem niemieckim i rosyjskim. W 1934 roku rozpoczął szkolenie szybowcowe, a w 1935 po zdaniu matury przystąpił do egzaminów do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Niestety,przy pierwszym podejściu nie sprostał ogromnej konkurencji. Dopiero w 1937 powiodło mu się. Został uczniem XIII kursu przewidywanego na lata 1937-40. 1 października 1940 roku miał zostać oficerem.

Wydarzenia, które przyniósł wrzesień 1939 roku, zmieniły to wszystko. Pod koniec września Horbaczewski znalazł się w Rumunii, a potem przez Belgrad, Ateny, Maltę dotarł do Francji. Podczas ofensywy niemieckiej we Francji w 1940 nie brał udziału w walkach. W czerwcu znalazł się w Wielkiej Brytanii i rozpoczął dalsze szkolenia lotnicze. Pierwszy przydział otrzymał do sławnego Dywizjonu 303, następnie do 302, a w 1943 trafił do słynnego „Cyrku Skalskiego”. W 1944 roku Eugeniusz Horbaczewski został dowódcą 315 Dywizjonu Myśliwskiego Dęblińskiego.

Ostatni lot odbył nad Francją 18 sierpnia 1944 roku. Grób jego znajduje się na cmentarzu miejskim, w kwaterze wojskowej w Creil. Horbaczewski został uhonorowany za swoją służbę Krzyżem Virtuti Militari IV i V klasy, Krzyżem Walecznych czterokrotnie oraz odznaczeniami brytyjskimi.

Zapraszamy także do zapoznania się z pełniejszą biografią Patrona IV Liceum w rozdziale książki:   >> link <<